Czarny Piątek – Oddam/wymienię/naprawię

Zapraszamy Cię na debatę online „Czarny Piątek - oddam/wymienię/naprawię” organizowaną 27 listopada przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

Na spotkaniu, które poprowadzi dziennikarka Magdalena Krukowska, zastanowimy się nad tym czy pandemia oznacza koniec największego święta fast fashion, jak w tym kontekście wygląda rynek wtórny, czy może być on odpowiedzią na nadprodukcję i czy zmiana nawyków konsumenckich wpływa na sytuację szwaczek.

Spotkanie będzie miało dwie odsłony:

18:00 – 19:00 „Przemysł odzieżowy pod lupą”. Gośćmi będą Oksana Dutchak z Ukrainy i Martua Raja z Indonezji – osoby zaangażowane w badania wśród pracowników fabryk, na potrzeby raportu „Płace pod lupą” oraz strony Fashion Checker (oceniającej największe firmy odzieżowe pod kątem ich transparentności i zapewnienia godnej płacy). Są w stałym kontakcie ze szwaczkami, dobrze znają sytuację w fabrykach na Ukrainie i Indonezji. Ta część spotkania odbędzie się w języku angielskim.

19:00 – 20:00 „W poszukiwaniu rozwiązań”. Gośćmi drugiej części debaty będą: Agata Kurek – założycielka krakowskiej marki KOKOworld, właścicielka pierwszej marki branży fashion w Polsce z kolekcją z bawełny z certyfiatem Fairtrade; Ewelina Cichowlas i Agnieszka Zieleziecka-Krukowska – właścicielki dwóch krakowskich sklepów vintage: „Vintydże” i „Obcy w mojej szafie”, śledzące rozwój drugiego obiegu ubrań od lat; oraz Grażyna Latos z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, reportażystka, dziennikarka ofeminin.pl, która prowadziła rozmowy z polskimi szwaczkami. Publikowała m.in. w "Dużym Formacie", "Dwutygodniku", "Dzienniku Opinii", kwartalniku "Non/fiction" i miesięczniku "Podróże".

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu “Filling the Gap: Achieving Living Wages through improved transparency” (HUM/2018/404-124) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach dotacji NIW-PROO: projekt pn. „Kupuj Odpowiedzialnie - stabilna i skuteczna kampania konsumencka”. Za treści odpowiada wyłącznie Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, wyrażone poglądy niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.

zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania i żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. Więcej informacji: https://www.ekonsument.pl/politykaprywatnosci.
27 listopada 2020 roku poprzez platformę Zoom oraz używanie fragmentów nagrania w celu promocji projektu.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
ul. Sławkowska 12, 31-014 Kraków
tel.: +48 604 478 418
e-mail: info@ekonsument.pl